środa, 26 listopada 2008

Koncentratory a przełączniki

Temat bardziej jakoś ciekawostka
  • koncentrator przetwarza sygnał (jest urządzeniem warstwy fizycznej)
  • segmenty sieci połączone koncentratorami należą do tej samej domeny kolizji

Gdy 2 lub więcej węzłów należących do tych segmentów jednocześnie transmituje, wystąpi kolizja i wszystkie węzły przesyłające ramki wejdą w stan odczekiwania.



Problem – przy połączeniu segmentów za pomocą koncentratorów domena kolizji rośnie (-> większe prawdopodobieństwo kolizji)

  • koncentrator zazwyczaj nie buforuje ramek, wiec nie jest w stanie łączyć ze sobą segmentów LAN działających z różnymi szybkościami
  • siec połączona koncentratorami podlega ograniczeniom dotyczącym danej wersji technologii Ethernet
Ograniczenia dotyczą maksymalnej dozwolonej liczby węzłów domeny kolizji, maksymalnej odległości między dwoma hostami domeny i maksymalnej dopuszczalnej liczby warstw architektury wielowarstwowej (tj. takiej, w której hosty połączone są za pomocą koncentratorów tworząc sieci lokalne, sieci lokalne połączone są z sobą za pomocą kolejnej warstwy koncentratorów, powstałe w ten sposób „większe” sieci znów można łączyć koncentratorami itd
  • przełącznik przetwarza ramki (jest urządzeniem warstwy 2 modelu OSI)
  • segmenty sieci połączone przełącznikami stanowią (mimo połączenia) niezależne domeny
    kolizji
  • przełączniki mogą łączyć sieci oparte na różnych technologiach sieci lokalnych (np. 10BaseT, 100BaseT i Gigabit Ethernet)
  • sieci połączone przełącznikami nie podlegają ograniczeniom rozmiaru dotyczącym sieci
    lokalnych

2 komentarze:

Wojciech Roszkowski pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

Marek Wołos pisze...

W sumie sama budowa sieci komputerowej to dość skomplikowana sprawa i muszę przyznać, że ja również o tym sporo czytam. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się to co przeczytałem w https://www.excelo.pl/technologia/co-to-jest-zapora-sieciowa-czyli-jak-dziala-firewall gdyż już wiem czym jest zapora sieciowa i jak de facto ona działa.