środa, 19 lutego 2014

Właściwa administracja serwerami

Właściwa administracja serwerami
Trzeba przyznać, że w dobie XXI wieku administracja serwerami nie stanowi już takiego problemu. Właściwie, to sprawa jest łatwiejsza z tego powodu, że mamy dodatkowe narzędzia pomocnicze, które ułatwiają nam działanie. Poprawne działanie serwerów, to przede wszystkim podstawowa sprawa, która dotyczy rozległego tematu jakim jest outsourcing IT w informatyce. Musimy pamiętać o tym, że serwery wykorzystywane w praktyce muszą obsłużyć wiele stron internetowych. W takich przypadkach w awaryjnych chwilach może dojść do przeciążenia sieci, a co za tym idzie serwery będą nieprawidłowo działać.


Efektem takiej sytuacji może być ich wyłączenie, a nie wróży, to nic dobrego. Gdy już dojdzie do takiej sytuacji jedynym wyjściem jest natychmiastowa naprawa i wznowienie usługi pracy wszystkich serwerów. Administracja wszystkimi serwerami nigdy nie będzie prosta, ale, jeśli będziemy na bieżąco dokonywać sprawdzania wydajności serwerów, to na pewno osiągniemy zadowalające rezultaty.

Jeśli wydajność serwerów będzie niezmienna, to i działające aplikacji usługi lub strony również będą funkcjonować prawidłowo niezależnie od sytuacji. Serwery muszą posiadać także odpowiednią przepustowość danych w ten sposób możemy bardzo szybko przemieszczać wybrane dane lub też tworzyć kopie bezpieczeństwa, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dobrze działający system powinien być aktualizowany, aby zabezpieczenia były aktualne. To właśnie dzięki takiemu procesowi uda nam się wykrywać i usuwać potencjalne zagrożenia płynące z internetu.

Serwery na Linuxie a Windowsie

Administracja serwerami Windows, to bardzo trudne kwestie techniczne jakie musimy poznać, aby system działał zawsze bez skazy. Windows, to też komercyjne rozwiązanie systemowe, przez co możemy być bardziej narażeni na potencjalne ataki. Dlatego, jeśli mamy do obsługi wiele serwerów, które pracują nieprzerwanie 24 godziny na dobę, to wówczas możemy wykorzystać darmowy system Linux. On na pewno lepiej sprawdzi się w takiej konfiguracji.

Administracja serwerami Linux posiada, jednak pewne ograniczenia. Wiąże się one z tym, że na Linuxie nie postawimy serwerów Windowsa co jest jedyną wadą z jaką mamy do czynienia. Trzeba, jednak pamiętać, że specjaliści z branży IT polecają serwery Linuxa, ponieważ łatwiej możemy postawić na, nim stronę lub przechowywać dane bez możliwości ich utraty. Na Linuxie o wiele łatwiej stawia się serwery, dlatego ludzie zajmujący się prowadzeniem stron z radością wybierają takie rozwiązanie. Jeśli pozwolimy innym wykonać za nas robotę, to zaoszczędzimy nie tylko czas, ale także uda nam się przeprowadzić konkretne i co najważniejsze przemyślane rozwiązania biznesowe.

Sposób ten jest również polecany osobom, które nie posiadają własnego działu IT w firmie. W takich nadzwyczajnych przypadkach możemy liczyć na pełny outsourcing w najczystszej postaci. Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani do tego rozwiązania, to powinniśmy poczytać więcej na ten temat. Wtedy już na pewno będziemy gotowi na taką, a nie inną administrację serwerów co w praktyce przynosi korzyści.

Brak komentarzy: